Close

Sun Subscriber Website Login






Please wait....
 
News Story
Updated: 03/13/2014 08:00:04AM

Runners take on the big track

Share this story:


By BILL ROGERS

Text Size:


The 2014 Run the Track was held at Sebring International Raceway last Saturday.

The results of the 3.74-mile event are as follows:

Female Open Winner

Place Name Time

1 REGAN DAVENPORT 24:33.8

Female Masters Winner

Place Name Time

1 NANCY DRACH 29:27.3

Female Grand Masters Winner

Place Name Time

1 NINA ROUDEBUSH 34:52.0

Female 7 and under

Place Name Time

1 BAXLEY HINES 44:04.9

2 HANNAH ANDREWS 44:42.3

3 AVA MURFIELD 46:49.9

4 MARCY # 2 IRWIN 54:42.1

Female 8 to 10

Place Name Time

1 KINSLEY WHITE 29:22.1

2 HAILEY BRYANT 34:52.4

3 MADISON KINCHIN 35:58.0

Female 11 to 13

Place Name Time

1 KATELYN VANFLEET 36:29.2

2 ELISABETH VANFLEET 41:38.8

Female 14 to 16

Place Name Time

1 SAVANNAH OLDFIELD 30:39.5

2 JULIA VANFLEET 33:07.4

3 CODIE OHERN 51:41.5

4 SYDNEY ESQUIBEL 51:43.3

Female 17 to 19

Place Name Time

1 AMAIA UNANUE 33:14.7

2 ADRIAN GONZALES 39:27.8

3 DOMINIQUE JULIANO 39:59.8

Female 20 to 24

Place Name Time

1 TANIA VALLEJO 29:00.4

2 MARCELA GONZALES 34:28.8

3 AMANDA HICKS 41:52.2

4 TAYLOR BENNETT 45:08.3

5 COURTNEY POLLARD 45:08.5

Female 25 to 29

Place Name Time

1 PATRICIA SMITH 38:26.6

2 REBEKAN MODISETTE 43:12.8

3 LINDSAY PATTAVINA 44:26.2

4 KRISTINE COLE 45:08.2

5 KRISTINE ANGELL 1:00:18.9

Female 30 to 34

Place Name Time

1 BONNY REVELL 31:10.5

2 JENNIFER BRYANT 33:30.1

3 ANDREA WHITE 34:56.1

4 KAYLIE LINDSEY 36:12.0

5 CHASTINI MANINT 41:23.4

6 KRYSTAL GRIFFIN 56:27.1

7 MORGAN BULLOCK 58:40.6

Female 35 to 39

Place Name Time

1 STEPHANIE WHITE 27:02.1

2 THERESA JULIANO 30:31.7

3 LAURA VANFLEET 31:08.8

4 SHEILA MCWATERS 31:56.5

5 HEATHER ESQUIBEL 32:00.9

6 HEATHER MELLOW 35:08.0

7 STACY LAMORTE 39:32.1

8 ANTONIA RIVERA 40:45.4

9 FRANNIE GILLILAN 41:36.4

10 BECKA KAMPMAN 47:14.0

Female 40 to 44

Place Name Time

1 LAURA RAINS 29:40.6

2 MARIA BARRAGAN 31:21.7

3 LAURA RODRIQUEZ 33:21.0

4 ALEESA WHITE 33:22.9

5 LAURA BARBEN 33:39.6

6 BRANDI RANKIN 36:50.9

7 VICKI HICKS 37:32.7

8 DENISE HINES 44:05.8

9 LISA KINCHEN 44:44.5

10 SARA BALDRIDGE 46:21.8

11 KRISTINE REIFSNYDER 47:11.5

12 MARY BETH PRZYCHOCKI 47:48.2

13 KELLY BOLLIGER 50:59.4

14 MARCY IRWIN 54:48.4

15 DINA CAPUANO 55:29.7

16 CAREY CONNER 55:29.7

Female 45 to 49

Place Name Time

1 EVELYN COLON 30:03.9

2 DANA O’ROURKE 33:47.6

3 TAMMY WILLIAMS 36:08.7

4 MARCI BURNETT 43:01.9

5 CINDI DASSINGER 45:51.0

6 JUDY GERBER 51:39.3

7 JUDY BASSETT 53:08.1

Female 50 to 54

Place Name Time

1 LISA FOSTER 30:32.0

2 ROBIN DODD 41:28.5

3 BRENDA JOHNSON 45:49.8

4 PHYLLIS BEACH 54:45.2

Female 55 to 59

Place Name Time

1 BRENDA ROPAT-RICKERT 32:56.7

2 DEBI MARINE 34:38.8

3 KAREN GRADY FORD 34:40.2

4 SUSAN DENEVE 36:55.8

5 MELINDA LUCE 44:34.6

6 SHIRLEY WHITSITT 44:45.2

7 MARTIE BROOKER 45:55.4

8 RAMONITA PACHELO 53:14.7

9 ROXANNE JIVIDEN 56:09.2

10 SHARON BERRY 1:00:10.1

Female 60 to 64

Place Name Time

1 SHARON GRIFFIN 35:28.3

2 PEGGY ESSEX-KLAMMER 36:34.1

3 CRYSTAL VANDERPOOL 37:18.5

4 BETTYE HART 43:30.7

5 LAURA BOWEN 44:53.4

Female 65 to 69

Place Name Time

1 MARY PLOTT 44:54.0

2 CONNIE LARGE 59:05.9

Female 70 to 74

Place Name Time

1 LOIS HOTCHKISS 39:19.3

2 SUE GRADY 54:42.5

3 JULIANNE CREED 54:52.1

Female 75 to 79

Place Name Time

1 AUDREY SMITH 49:01.4

2 DORIS WELSHANS 52:41.3

Male Open Winner

Place Name Time

1 ZACKARY DURASTANTI 22:48.8

Male Masters Winner

Place Name Time

1 MICKEY HOOKE 23:06.4

Male Grand Masters Winner

Place Name Time

1 MICHAEL STEWART 28:49.4

Male 7 and under

Place Name Time

1 CHASE BRYANT 33:21.9

2 BROOKER REVELL 45:55.3

3 KALEB ZAHLLER 51:40.7

4 LINCOLN KAMPMAN 56:23.2

5 JARED BULLOCK 58:27.3

Male 8 to 10

Place Name Time

1 ZANDER DURASTANTI 25:25.6

2 ZACKARY VANFLEET 27:27.8

3 DANIEL LYNCH 31:26.6

4 JACOB BAUCOM 37:44.9

5 PARKER KAMPMAN 45:11.5

6 JOSHUA BAUCOM 52:38.7

Male 11 to 13

Place Name Time

1 CHANDLER GOWAN 23:38.1

2 KEEGAN WHITE 26:44.3

3 MATTHEW ANDREWS 29:21.7

4 CARL BULLOCK 43:48.6

Male 14 to 16

Place Name Time

1 CRAIG DASSINGER 26:11.5

2 COLE RANKIN 37:42.8

Male 17 to 19

Place Name Time

1 CARL DASSINGER 24:18.5

Male 20 to 24

Place Name Time

1 ARIEL VALLEJO 29:00.2

2 JUSTIN CHIN 37:43.1

3 JOHN MITCHELL 39:08.1

4 GREG COVEY 43:11.5

Male 25 to 29

Place Name Time

1 SEAN PHAM 26:07.3

2 MITCH COOPER 36:35.9

3 KEITH NORTON 42:04.4

4 JAMES WOLFHOPE 47:12.0

Male 30 to 34

Place Name Time

1 MATT GRIFFIN 32:58.3

2 RONNIE HANDLEY 35:21.5

3 CHARLES BULLOCK 43:48.2

Male 35 to 39

Place Name Time

1 JACOB MCCLELLAND 28:41.7

2 BRIAN VANFLEET 28:50.8

3 SHANE WHITE 30:25.2

4 DANIEL ANDREWS 34:13.1

5 BRIAN KAMPMAN 47:13.7

Male 40 to 44

Place Name Time

1 SEAN BROWN 23:23.2

2 ERIC RANKIN 31:13.8

3 WILLIAM BITDENHORST 31:53.7

4 JOY MURFIELD 46:57.1

5 FRED JULIANO 47:14.7

Male 45 to 49

Place Name Time

1 JERRY RAINS 26:13.8

2 DAVID STEWART 33:21.8

3 MICHAEL EASTMAN 37:38.1

4 THOMAS LAMORTE 42:53.4

5 DEAN GERBER 47:20.8

Male 50 to 54

Place Name Time

1 STEVE SCHECK 27:48.2

2 CHRIS BEACH 32:13.3

3 NELSON PACHELO 40:37.7

4 TERENCE NORTON 43:12.7

Male 55 to 59

Place Name Time

1 DAVE DRACH 25:11.7

2 STEVE MARQUART 27:31.1

3 RICKEY NICHOLSON 28:43.5

4 MIKE DENEVE 28:51.8

5 DAVID NITZ 31:58.6

6 DAVID JAHNA 33:25.0

7 JEFF MEDAUGH 34:56.0

Male 60 to 64

Place Name Time

1 RANDY SEVERN 29:49.6

2 RAY TRUDELL 35:35.2

Male 65 to 69

Place Name Time

1 TONY CUPAIUOLO 29:03.9

2 DANIEL KANALEY 29:42.5

3 RICHARD TRAVERSE 32:44.2

4 ROD MATTHEWS 33:36.9

5 BOB EMICK 42:08.5

6 CHARLIE VANCE 56:09.3

7 WALT LARGE 59:07.3

Male 70 to 74

Place Name Time

1 TOM DELANEY 36:24.9

2 CLIFF ABLES 41:06.7

Male 75 to 79

Place Name Time

1 HEROLD SMITH 34:16.9

2 HUGH BEUSCHER 37:34.2

3 DICK SIVE 39:29.3

4 BILL WELCH 49:40.8

5 MAC PERKINS 55:40.7




ADVERTISEMENT